top of page

190 ГОДИНА ОД РОЂЕЊА ЈОВАНА ЈОВАНОВИЋА ЗМАЈА

О СЕКЦИЈИ ЈУТРА ПЛАВОГ СЉЕЗА У ТАБЛИ, јесен 2023.

TM_jesen_2023 (TM_Autumn_2023) (fliphtml5.com)

 

ПРАЗНИК ХРИСТОВОГ ВАСКРСЕЊА СА „ЈУТРИМА“ У ТУЗЛИ

Празник Христовог васкрсења, празник над празницима, свечано је дочекан и прослављен.

Традиционално организоване су Васкршње радионице за дјецу у просторијама СПКД „Просвјета“ у Тузли, током марта и априла. Ове године поред бојења и шарања јаја, украшавања зрневљем, цртежа, честитки, промовисан је и ручни рад. Дјеца су имала прилику да виде украсе, луткице, израђене од вуне и конца, попут хекланих корпица и пилића, што је изазвало велико интересовање дјеце, а уједно их подстакло на креативност.

Питања о празнику, начину прослављања, традицији везаној за прослављање овог празника уобличили су у кратке видео записе.

„Поред чувања и његовања српског језика и ћирилице, традиције и обичаја, важно је“, кажу у „Просвјети“,  „да дјеца схвате смисао празника. Тако су овај пут имали прилику да погледају документарни филм о смислу богослужења у данима Страсне Седмице и Васкрса, „Васкрсење-Победилац смрти“.

 

Са лијепим вијестима у секцији „Јутра плавог сљеза“ дочекан је празник: друго мјесто на литерарном конкурсу „Мој смешни свет“, посвећен Брани Цветковићу, Дечијег културног центра Београд, и посебним признањем „Поезија срца“ на Међународном пјесничком и позоришном конкурсу „Кастело ди Дуино“. Конкурс је под покровитељством Националне комисије Унеска која га сматра најважнијим у свијету резервисаним за младе писце.

         

https://www.youtube.com/watch?v=Mge5G3jYrAQ

https://www.youtube.com/watch?v=gqShPOYPcsI

https://www.youtube.com/watch?v=Q7QxHXXn-Go

ДОБРИ ЉУДИ, ДОБРА ДЈЕЛА III

Школа српског језика „Јутра плавог сљеза“ реализовала је 14. фебруара трећу по реду манифестацију „Добри људи, добра дјела“ у знак захвалности свим добротворима „Просвјете“, који су помогли да ово Друштво траје 120 година.

14. фебруар 1856. је датум рођења Љубомира Крсмановића, једног доброг човјека и великог добротвора, чији живот је испуњен добрим и хуманим, племенитим и родољубивим дјелима.

Позив су прихватили ученици и ментори из тридесетак школа, али и једна пјевачка група.

С обзиром да је 14. фебруар Дан поклањања књига, дан нам је љепотом нових наслова обојила Народна библиотека Србије.

Живот нам враћа само оно што ми другима дајемо. (И. Андрић)

СВЕТОСАВСКА АКАДЕМИЈА 2023.

Тродневно прослављање и обиљежавање Савиндана у Тузли започело је литургијом у Саборном храму Успења Пресвете Богородице, у петак, након које су дјеца награђена пакетићима за одрецитоване пјесме посвећене првом српском архиепископу и просветитељу.
У суботу, 28. јануара у Епископском двору одржана је Светосавска академија у организацији Српске православне црквене општине Тузла  и  Српског просвјетног и културног друштва „Просвјета“.


У културно-умјетничком програму наступило је Прво зворничко пјевачко друштво „Изворник“, које је Химном Светом Сави отворило ову академију,  и  ученици Школе српског језика „Јутра плавог сљеза“ из Тузле.


Надахнуту бесједу о Светом Сави, првом архиепископу српском, оцу и творцу српске школе, духовној снази српског народа, говорио је архимандрит Гаврило, игуман манастира Озрен.
Госте су поздравили  јереј Никола Чекетић, парох тузлански, и предсједница Друштва „Просвјета“ Мирјана Лазаревић, који су говорили о значају Савиног дјела и подсјетили на неке значајне јубилеје у овој години.


Свечаној академији присуствовала је уредница дјечјег листа „Невен“ из Новог Сада Јелена Допуђ, у склопу заједничких активности у обиљежавању 190 година од рођења Јована Јовановића Змаја, оснивача и уредника најстаријег листа за дјецу који излази на ћирилици, изузетно значајног у српској књижевности за дјецу.


Архијерејски намјесник тузлански протојереј ставрофор Милош Тришић додијелио је похвале дјеци учесницима овогодишње Академије уз пригодне поклоне, честитајући им празник.
„И где год је трунка пепела му пала ту је нова љубав к роду засијала.“, порука је са свечаности у част Светог Саве.

Луткарском представом „Јагње Светог Саве“ позоришта Театрило из Новог Сада, у недјељу 29. јануара, у сали Епархијског двора, завршене су овогодишње свечаности обиљежавања Савиндана у Тузли.


Примјерена свим узрастима, на најљепши начин приближава дјеци  традицију, историју и наслијеђе Светог Саве. Учи правим вриједностима и приближава дјеци ко је и какав је био Растко Немањић као дијете. Јасна порука коју јагње Растку даје је да су страхови оно што нас у животу кочи, а да је вјера то што нас покреће, да је вјера дио слагалице коју је Сава склапао за све нас.

Текст и режија: Цветин Аничић
Лутке и сценографија: Роко Радовниковић
Играју: Ружица Бојовић и Цветин Аничић

Театрило нуди нешто другачији садржај за наше најмлађе, већ при првом сусрету, на први поглед, пружа топлину, изазива интересовање и ствара простор у којем се дјеца осјећају пријатно. Чаролију стварају професионални глумци и редитељи.

„РАДОСТ БОЖИЋА“ са дјецом свијета у Тузли

 

Велики и најрадоснији празник, празник рођења Исуса Христа, Српско просвјетно и културно друштво „Просвјета“ у Тузли обиљежило је лијепом активношћу Школе српског језика „Јутра плавог сљеза“ тако што је организовало је још једно дружење кроз литерарне и ликовне радове ученика из основних и допунских школа на тему РАДОСТ БОЖИЋА - Мир и добра воља међу људима.

Учествовали су ученици из педесетак школа широм свијета. Пристигло је око 200 радова под менторством 60 учитеља и наставника. Ово је до сада највећи број учесника на неком од „Просвјетиних“ конкурса, с обзиром да су стигли радови из Црне Горе, Македоније, Србије, Босне и Херцеговине, Словеније, Француске, Њемачке и САД. Циљ је био да се дјеца повежу кроз очување обичаја, традиције, језика и писма, али да се и симболично окупе око Бадњака, никада не заборављајући смисао Божића.

Много је лијепих, занимљивих и необичних цртежа и стихова стигло. Дјеца су се потрудила и очигледно уживала. Својом необичношћу истакла су се два рада из мноштва прелијепих. Први је стрип урађен под менторством Миомира Дејановића, учитеља из Врања, који стрип користи и као наставно средство. Ово је први и једини рад те врсте на конкурсу, па се организатори надају да ће покренути дјецу да покушају да се окушају и у стрипу.

Други рад је стигао из Школе српског језика и културе Сан Дијего. Посебан јер га је писала праунука свештеника Јовановића, 80 година након једног веома важног догађаја за Тузлу. Наиме, на Божић 1942. године у Тузли је спријечен покољ Срба и рушење Саборног храма. Причу о муфтији Курту и свештенику Ђорђи Јовановићу, људскости, захвалности и пријатељству, памте и преносе Тузлаци.

Ментори који су учествовали на конкурсу су изузетно цијењени и успјешни, остварени у областима којима се баве, са много написаних и објављених књига, збирки поезије, стручних радова.

Изложба путем видео презентације одржана је у просторијама СПКД „Просвјета“ у Тузли.

bottom of page